Podczas poruszania się samochodem, istotnym elementem jest zarówno utrzymywanie właściwego odstępu jak i poprawne hamowanie. Zgodnie z Kodeksem Ruchu Drogowego, każdy kierowca jest obowiązany do przestrzegania poniższych zasad.

  • Poruszania się prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom.
  • Hamowania w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa oraz utrudniania ruchu
  • Utrzymywanie bezpiecznego odstępu, aby w razie gwałtownego hamowania nie doszło do stłuczki.

Szkoła jazdy – poprawne hamowanie, a bezpieczny odstęp.

Zachowywanie na co dzień bezpiecznego odstępu między innymi uczestnikami ruchu drogowego jest bardzo ważne. Im odstęp będzie większy tym więcej czasu mamy na reakcję w razie niespodziewanego losowego zdarzenia drogowego. Według statystyk średni czas na podjęcie reakcji wynosi 1 sekundę. Warto pamiętać, że u niektórych może być to 5 sekund, a u innych 2 sekundy. Wszystko zależy od tego czy jesteśmy zmęczeni, mamy pasażera z którym rozmawiamy czy może akurat zmieniamy stację radiową.

Szkoła jazdy – poprawne hamowanie- reguła trzech sekund.

Jeśli mamy problem z definiowaniem bezpiecznego odstępu powinniśmy skorzystać z reguły trzech sekund. Dla przykładu kiedy samochód jadący przed nami minie charakterystyczny punkt  taki jak np. duże drzewo lub znak drogowy powinniśmy zacząć odliczanie. Odliczamy 101,102,103. Jeśli przejechaliśmy charakterystyczny punkt przed końcem odliczania to należy odstęp zwiększyć. Jeśli jesteśmy przed lub na równi z tymże punktem to zachowany jest poprawny odstęp.

Szkoła jazdy – poprawne hamowanie.

W czasie jazdy samochodem używanie hamulca jest niezbędne jak zmiana biegów. Hamujemy gdy mamy czerwone światło, znak stopu czy gdy zwyczajne chcemy zwolnić.

Czynniki które wpływają na drogę hamowania:

  • Warunki atmosferyczne
  • Umiejętności kierowcy
  • Przyczepność opon
  • Stan techniczny układu hamulcowego

W tym przypadku jedyne na co nie mamy wpływu to warunki atmosferyczne. Reszta zależy od naszej inicjatywy. 🙂

Szkoła jazdy – rodzaje hamowania.

  1. Hamowanie normalne- polega na ciągłym nacisku na pedał hamulca jednakże bez wyłączania sprzęgła co powoduje, że hamujemy również silnikiem.
  2. Hamowanie awaryjne–  stosowane w nagłych przypadkach na drodze. Należy energicznie wcisnąć pedał hamulca aby spowodować jak najszybsze zatrzymanie samochodu.
  3. Hamowanie pulsacyjne– polega na naciskaniu i zwalnianiu pedała hamulca. Dobrze się sprawdza na śliskiej nawierzchni, gdyż zmniejsza prawdopodobieństwo poślizgu kół.
  4. Hamowanie silnikiem – najlepiej stosować je podczas zjeżdżania ze wzniesień. Polega na wytracaniu prędkości poprzez nierozłączanie układu napędowego przy zwolnionym pedale przyśpieszenia i na odpowiednim  biegu.

Sprawdź również: