Kierunkowskazy – dlaczego są ważne?

Kierunkowskazy, potocznie nazywane migaczami to jedne z ważniejszych świateł w naszych samochodach. Odpowiadają za sygnalizowanie zmiany kierunku jazdy.
Ich umiejętne używanie to bezpieczeństwo na drogach!

Od kiedy są używamy kierunkowskazów?

Pierwsze kierunkowskazy pojawiły się w roku 1928, były to tak zwane chorągiewki. Migacz ten przypominał wystające ramię zakończone lampką lub światełkiem odblaskowym. Migacze tego typu były określane mianem “kierunkowskazu ramieniowego”. Wyglądały mniej więcej jak ten na zdjęciu poniżej. Obecnie migacze przybierają inne, różne kształty, zupełnie nie podobne do swoich poprzedników sprzed lat. 

Dlaczego kierunkowskazy są tak ważne?

Kierunkowskaz przekazuję informację na temat naszych zamiarów na drogach. Dzięki nim informujemy innych kierowców o zmianie kierunku naszego pojazdu. Sygnalizując nasze zamiary, możemy bezpiecznie dokonać manewru skrętu, czy zmiany pasa ruchu. Bez odpowiedniej komunikacji świetlnej, nagły manewr mógłby i często doprowadza do wypadków lub kolizji. Używanie kierunkowskazów pozwala nam bezpiecznie poruszać się po drogach. Dzięki wcześniejszej informacji kierowcy są w stanie zareagować i dostosować odległość oraz prędkość do innych pojazdów.
UŻYWANIE KIERUNKOWSKAZÓW = BEZPIECZEŃSTWO

Jak i kiedy używamy kierunkowskazów?

Kierunkowskazy włączamy odpowiednio do kierunku zmiany jazdy z prawej lub lewej strony samochodu albo innego pojazdu. Używamy ich ZAWSZE, gdy zamierzamy zmienić tor jazdy. Pamiętajmy, aby wyłączyć je zawsze po zmianie kierunku jazdy, gdy samoistnie nie zostaną przełączone. Pozostawione, nie wyłączone kierunkowskazy,  wprowadzają innych uczestników ruchu drogowego w błąd, co może prowadzić do kolizji i wypadków.

Zapraszamy na nasz profil na FACEBOOKU oraz na naszą stronę prawkosieradz.pl w zakładkę AKTUALNOŚCI.
Znajdziecie tam więcej ciekawych tematów i informacji. 🙂