Samochody hybrydowe, czym są, jak działają?

Samochody hybrydowe to połączenie silnika spalinowego (czyli benzynowego) z silnikiem elektrycznym. Posiadają automatyczną skrzynię biegów. Głównym “zasilaczem” tych samochodów jest silnik elektryczny. Odpowiada on za zapłon samochodu, jego oświetlenie, nawiewy oraz inne instalacje.
Drugim silnikiem uzupełniającym jest silnik spalinowy. Wykorzystywany jest głównie w sytuacjach dynamicznych przyspieszeń. Silnik spalinowy sprawdza się również podczas jazdy drogami szybkiego ruchu, gdzie poruszamy się z wyższą prędkością mniej więcej jednostajnie. Podczas jazdy po mieście samochody hybrydowe sprawdzają się świetnie pod względem wydajności. Przyspieszanie, zwalnianie, czy częste zmiany prędkości podczas jazdy miejskiej pozwalają silnikom hybrydowym na takie zużycie energii, które powoduje ograniczenie spalania. Ponadto hamowanie pozwala na ładowanie elektrycznego silnika, ale o tym później. 🙂

Co daje nam silnik hybrydowy?

Samochody hybrydowe posiadają silnik spalinowy oraz silnik elektryczny. Wykorzystanie  napędów elektrycznych pozwala na zwiększenie mocy silnika albo zmniejszenie zużywanego podczas jazdy paliwa. Nowoczesne silniki hybrydowe są w stanie “odzyskać” energię wytwarzaną podczas hamowania, zmieniając ją w energię pozwalającą na wzrost energii w silniku elektrycznym. Zastosowanie specjalistycznych technologii pozwalają na ładowanie baterii podczas hamowania. Wytwarzana wówczas energia cieplna staje się pożyteczna.

Ekologia.

Samochody hybrydowe umożliwiają zmniejszenie do niezbędnego minimum emisję spalin. Staje się to za sprawą wyłączania silnika spalinowego podczas postoju i wykorzystywanie tylko gdy jest potrzebny. Korelacja silnika spalinowego z elektrycznym pomaga utrzymać silnik spalinowy w stanie optymalnej wydajności. Niektóre z samochodów hybrydowych posiadają system pozwalający na zasilanie silnika elektrycznego spalinowym.

Historia.

Ferdynand Porsche w 1900 roku podczas pracy w fabryce Lohner Coach Factory stworzył Lohner-Porsche Mixte Hybrid, czyli szeregową hybrydę z napędem na 4 koła.
W 1901 roku w Anglii George Fischer sprzedawał autobusy z silnikami hybrydowymi.
W 1902 roku wyprodukowany został samochód wyścigowy z napędem hybrydowym, jego twórcą był Knight Neftal.
Rok 1905 to rok w którym zaprezentowany został, przez Henriego Pieper samochód hybrydowy z silnikiem elektrycznym, który mógł ładować baterie.

Samochody hybrydowe, a samochody z silnikiem spalinowym.

Samochody hybrydowe Samochody z silnikiem spalinowym
Deska rozdzielcza Trzy tryby: CHR, ECO, POWER Obrotomierz
Dźwięk silnika Bardzo cichy Odczuwalny
Ekologia +

Niewątpliwie samochody hybrydowe stają się coraz bardziej popularne. Posiadają wiele zalet, dzięki którym mogą z czasem skraść serca fanów motoryzacji. Jak będą wyglądały drogi, a raczej samochody na drogach za kilka lat?
Zobaczymy. 🙂

Zapoznaj się z naszymi artykułami na temat drogi hamowania pojazdów oraz dowiedz się jak może wyglądać egzamin na prawo jazdy bez egzaminatora.

FACEBOOK
OFERTA
KONTAKT

Zapraszamy do współpracy! 🙂