Utrata prawa jazdy

Utrata prawa jazdy może dotyczyć każdego, kto nie zastosuje się do obowiązujących przepisów, a ich nie przestrzeganie grozi zawieszeniem uprawnień do prowadzenia pojazdów lub ich całkowita utrata . Obecnie wiele osób posiada prawo jazdy. Często osoby młode, które niedawno ukończyły 18 rok życia zdobywają uprawnienia do prowadzenia pojazdów osobowych tuż po urodzinach. Przepisy ruchu drogowego zmieniają się, stając się coraz bardziej surowymi, co ma wpływ na zachowania na drogach. W dzisiejszym artykule odniesiemy się właśnie do nich oraz tego jak, kiedy i na jaki okres czasu grozi nam utrata prawa jazdy za dane wykroczenie.

O tym jak zdobyć prawo jazdy pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule – 5 kroków do prawa jazdy.

Przyczyny utraty prawa jazdy

Przekroczenie prędkości.

Od 2015r. za przekroczenie prędkości o więcej niż 50km/h w obszarze terenu zabudowanego, grozi nam odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące. Nie oznacza to jednak całkowitej utraty uprawnień, a ich zawieszenie w danym okresie, dlatego po upływie danego czasu nie musimy od nowa przystępować do egzaminu. W wypadku zawieszenia uprawnień, za przekroczenie prędkości po upływie czasu zawieszenia uprawnień otrzymujemy prawo jazdy z powrotem. Jednak gdy podczas odbywania kary zdecydujemy się wsiąść za kierownicę, grozi nam utrata prawa jazdy na kolejne 3 miesiące. Ryzykantów jednak nie brakuje i jeśli któryś z nich odważy się pojechać jako kierowca mimo półrocznej kary, wówczas następuje całkowita utrata prawa jazdy. Znaczy to, że konieczne jest zdanie egzaminu i przystąpienie do kursu ponownie, by móc powtórnie cieszyć się jazdą.

Punkty karne

Po przekroczeniu limitu punktów karnych (przypomnijmy: mamy do dyspozycji 24, jeśli jeździmy krócej niż rok mamy ich 20) tracimy możliwość prowadzenia pojazdu. Istnieje możliwość przejścia szkolenia, które zmniejszy liczbę punktów karnych nawet o 6. Tracąc wszystkie punkty, prawo jazdy nie zostaje utracone od razu. Wówczas kierowca dostaje wezwanie na tzw. egzamin kontrolny. Osoba otrzymuje jedną szansę na odzyskanie prawa jazdy z czystym kontem punktów karnych. Uczestnicy zapoznają się z teorią i zostaną poddani badaniom psychologicznym.

Utrata prawa jazdy może nastąpić również z innych powodów. Być może poruszymy je w naszych kolejnych wpisach. Pamiętajmy by mieć się na baczności i zapoznać z wszystkimi prawami i zasadami ruchu drogowego. Bezpieczeństwo na drogach to podstawa.

Zapraszamy na nasz profil na facebooku!