Zaskakujące przepisy ruchu drogowego

Każdy z kierowców chociaż raz spotkał się z absurdalnymi sytuacjami na drodze w różnej postaci. Dzisiaj przedstawimy najbardziej zaskakujące przepisy ruchu drogowego w Polsce.

Najbardziej zaskakujące przepisy ruchu drogowego!

Czy ktoś z nas pomyślałbym o przepisach tak nielogicznych, że nie powinny istnieć? A jednak!

#1 wjazd na chodnik

Jednym z nich jest możliwość wjazdu na chodnik czterema kołami samochodu w wypadku gdy jego masa nie przekracza 2,5 tony. Na dzień dzisiejszy jest to przepis przestarzały, gdyż coraz więcej aut przekracza dopuszczalną masę co w konsekwencji nie pozwala stanąć na chodniku nawet jednym kołem takiego pojazdu. Oczywiście w przypadku gdy stajemy czterema kołami na chodniku muszą zostać spełnione inne przepisy jak 1,5 m wolnej przestrzeni na chodniku czy nie zatrzymywanie się na zakazie postoju.

#2 dziecko na rowerze

Zaskakujące przepisy ruchu drogowego dotyczą również dzieci. Każde dziecko do lat 10, które przemieszcza się na rowerze wraz z osobą dorosła jest uznawane jako pieszy. Niesie to za sobą szereg konsekwencji. Jeśli dziecko ma możliwość jazdy po chodniku to super, ale co w wypadku kiedy chodnika nie ma? Wtedy dziecko wraz z opiekunem powinno przemieszczać się pod prąd ! Wydaję się to dość niebezpieczne, ponadto dziecko nie ma prawa korzystać ze ścieżek rowerowych.

#3 kontrola liczników

Od początku roku 2020 policja podczas kontroli jest zobowiązana do sprawdzenia stanu licznika samochodu. Jedynym odstępstwem jest fakt, że trwa przesiewowa kontrola trzeźwości, wtedy też policjant może pominąć kontrolę. Sam pomysł jest całkiem niezły. Jednak w praktyce wkrada się wiele błędów za które często kierowcy muszą płacić nerwami. Procedura wygląda w następujący sposób, policjant spisuje stan licznika i łączy się z bazą CEP w celu zweryfikowania, czy stan zgadza się z tym wpisanym na ostatnim przeglądzie technicznym. Często ten sposób zawodzi i sprawdza to dyżurny online. Powoduje to pomyłki i niesłuszne karania kierowców. Wiele liczników po pewnym przebiegu zaczyna naliczać przebieg od nowa, a istnieją również przypadki kiedy licznik musimy wymienić np.z powodu awarii. Jeśli policja stwierdzi podejrzenie cofnięcia licznika to auto zostaje odholowane i sprawdzone na koszt Skarbu państwa! Koszta są ogromne i wygląda na to, że ten przepis będzie w najbliższym czasie wycofywany.

#4 wyprzedzanie we mgle

Czy wiecie, że podczas wyprzedania we mgle powinniśmy trąbić? Zgodnie z przepisami podczas wyprzedania podczas mgły powinniśmy dawać krótki sygnały dźwiękowe podczas wyprzedzania lub omijania innego pojazdu. Trochę absurdalne bo chyba mało kto wyprzedza w warunkach w których widoczność jest prawie zerowa.

Zapraszamy TUTAJ, aby poznać inne zaskakujące przepisy ruchu drogowego.

Sprawdź również:

Źródło:
https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo-jazdy/najdziwniejsze-przepisy-ruchu-drogowego-top-10/fz0sxh9