Kategoria B prawa jazdy to jedno z najczęściej nabywanych uprawnień do prowadzenia pojazdów. Jakie wymagania należy spełniać, jak wygląda egzamin?  Na te i inne pytania dotyczące kategorii B prawa jazdy postaramy się dziś odpowiedzieć. 🙂

Kategoria B prawa jazdy
WIEK

Minimalny wiek konieczny do uzyskania prawa jazdy kat. B to 18 lat. Istnieje możliwość rozpoczęcia kursu wcześniej, jednak co najwyżej 3 miesiące przed datą urodzin. Do egzaminu państwowego można podejść miesiąc przed urodzinami, wówczas dokument należy odebrać w dniu 18 urodzin.

Kategoria B prawa jazdy
KURS

Kurs prawa jazdy obejmuje zajęcia teoretyczne w liczbie godzin 30 (po 45 min) – oraz praktyczne – 30 (po 60 min).
Podczas zajęć teoretycznych kursanci zdobędą wiedzę na temat zasad ruchu drogowego oraz prowadzenia pojazdu.

Zajęcia teoretyczne

Mają formę wykładów, podczas których kursanci uzyskują podstawową wiedzę na temat pracy samochodów, przepisów, znaków, zasad poruszania się po drogach oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kurs praktyczny

Obejmuje jazdy na placu manewrowym oraz jazdę w ruchu miejskim. Pozwala na wdrożenie młodego kierowcy do ruchu drogowego. Pomaga nauczyć się prowadzić pojazd, parkować, ruszać na wzniesieniu… wykonywać wszystkie podstawowe, niezbędne do jazdy manewry. Szkolenia przygotowują kursantów do poprawnej, bezpiecznej jazdy na drogach miast oraz dróg ekspresowych.

Kategoria B prawa jazdy
Formalności

Przed zapisaniem się na kurs należy wyrobić PKK, czyli profil kandydata na kierowcę. Niezbędne będą również badania lekarskie oraz zdjęcia do dokumentu.
Szczegółowo opisaliśmy wszelkie formalności w 5 krokach do prawa jazdy.

Kategoria B prawa jazdy
Egzamin

Każdego kto pragnie poruszać się po drogach samochodem, czekają 2 egzaminy.
Teoretyczny oraz praktyczny.

Egzamin teoretyczny

Odbywa się w ośrodkach WORD, wypełniany jest na urządzeniach elektronicznych w specjalnie przygotowanych salach. Zawiera 32 pytania. Pierwsza część – 20 pytań podstawowych (odpowiedzi TAK, NIE), druga 12 – specjalistycznych (odpowiedzi A, B, C).
Czas przeznaczony na egzamin to 25min. Odpowiedzi należy udzieliać w wyznaczonym na każdą z nich czasie.

Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B obejmuje 2 części.
Pierwsza
z nich to plac manewrowy. Dokładny opis znajdziecie na naszej stronie w zakładce aktualności – plac manewrowy.

Druga część to jazda w ruchu miejskim. Podczas tego zadania należy wykonać określone manewry. Oceniane jest również zachowanie na drodze wobec innych kierowców, jak również pieszych i rowerzystów. Egzaminator zwraca uwagę na sposób wykonywania manewrów (bezpieczeństwo), jak również obsługę samochodu (kierownicy, skrzyni biegów…). Czas na wykonanie tego zadanie to od 25min do 40 min.

WAŻNE!

Na egzaminie dopuszczalny jest jeden błąd podczas wykonywania każdego z zadań. Ponowne, niepoprawne zachowanie skutkuje wynikiem negatywnym.
Wszelkie zachowania niebezpieczne, niezgodne z przepisami skutkują wynikiem negatywnym.

Dodatkowe informacje

W internecie dostępne są również karty egzaminacyjne w których wyszczególnione zostały zadania do wykonania w trakcie trwania egzaminu państwowego (warto zerknąć i wiedzieć czego można się spodziewać).

Szczegółowy opis przebiegu egzaminu praktycznego.

Teraz już wiesz jak wygląda zdobycie kategorii B prawa jazdy.
Zapraszamy również na FACEBOOK oraz do zakładki AKTUALNOŚCI.

Sprawdź również:
JAK PARKOWAĆ?
JAK ZMNIEJSZYĆ STRES PODCZAS EGZAMINU?

Wszystkich zainteresowanych z Sieradza i okolic, zapraszamy do zapoznania się z naszą oferta kursów prawa jazdy kategorii B w OSK Chudzik Sieradz. 🙂