Jakie są konsekwencje jazdy bez uprawnień? Od nagany, po więzienie. Istnieje kilka możliwości poruszania się bez uprawnień pojazdem mechanicznym. Istotne jest czy po prostu zapomnieliśmy prawa jazdy z domu, czy w ogóle go nie posiadamy. Sprawdźcie jak dokładnie to wygląda.

Konsekwencje jazdy bez uprawnień – sankcje.

Za brak uprawnień do prowadzenia pojazdu prawo przewiduje szeroki zakres kar dla kierowców. Zaczynając od zwykłego pouczenia czy mandatu poprzez zabranie prawa jazdy, a w niektórych przypadkach nawet karę pozbawienia wolności. Ciekawostką jest, że jeśli bierzemy udział w stłuczce nie posiadając ważnego dokumentu prawa jazdy to spadają na nas konsekwencje finansowe w aspekcie ubezpieczeniowym. Konsekwencje jazdy bez uprawnień dotyczą również posiadaczy prawa jazdy np. kat. B ale prowadzących pojazd do którego wymagana jest inna kategoria. W takim wypadku kierowca otrzymuje mandat karny w wysokości 300 zł. Ponadto pojazd jest odholowany na jego koszt przez policję chyba, że jest z nim osoba która posiada wymagane uprawnienia.

Konsekwencje jazdy bez uprawnień – tymczasowe zatrzymanie prawa jazdy.

Jeśli podczas poruszania się pojazdem w czasie kary zawieszenia prawa jazdy (np. za zbyt szybką jazdę) zostaniemy zatrzymani to dokument zostanie w urzędzie o 6 miesięcy dłużej. Jednakże Ministerstwo Infrastruktury planuje zmiany w kodeksie. Miały by one np. powodować cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdu. Może się to skończyć potrzebą ponownego podejścia do egzaminu państwowego.

Konsekwencje jazdy bez uprawnień – co grozi po cofnięciu uprawnień?

W przypadku gdy prawo jazdy zostało nam odebrane, uprawnienia do prowadzenia pojazdu cofnięte, wsiadanie na fotel kierowcy jest bardzo ryzykowne. Grozi nam nawet do 2 lat pozbawienia wolności. O wymiarze kary zadecyduje sąd po zbadaniu sprawy. Jeśli złamiemy postanowiony zakaz sądowy traktowani jesteśmy już jako przestępcy. Za takie zachowanie grozi nam od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Możemy również otrzymać zakaz prowadzenia auta nawet do 15 lat. A co w sytuacji , gdy nigdy nie uzyskaliśmy uprawnień do prowadzenia pojazdów? Jeśli zostaniemy zatrzymani możemy zostać ukarani mandatem do 500 zł. Istnieje również możliwość skierowania naszego przewinienia do sądu, a wtedy grozi nam już kara do 5000 zł, a także długoletni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zapraszamy TUTAJ po więcej informacji na ten temat.

Sprawdź również: