Jazda we mgle to duże wyzwanie dla każdego kierowcy. Wymaga od nas zachowania dużej ostrożności i maksymalnego skupienia. Najmniejszy błąd może zakończyć się tragicznie. Przedstawimy Państwu najistotniejsze porady jak bezpiecznie jeździć we mgle.

1. Włącz światła!

Na mgłę narażeni jesteśmy przede wszystkim w jesienne poranki i wieczory. Zawsze przed wyjazdem w dalszą trasę zalecamy aby sprawdzić prognozę pogody. Przede wszystkim najważniejsza jest widoczność. W przypadku napotkania mgły mądrze jest zastosować przednie światła przeciwmgielnie. Przepisy jasno mówią, że możemy użyć przednich świateł przeciwmgielnych na krętych drogach gdzie mamy ograniczoną widoczność, a także gdy mamy ogólnie ograniczoną widoczność. Warto zwrócić uwagę, że przednie światła przeciwmgielne nie są wyposażeniem obowiązkowym. Warto więc zweryfikować czy takowe posiadamy w swoim samochodzie.

2.Linie drogowskazem!

Gdy przez mgłę nasza widoczność jest bardzo mocno ograniczona, a na drodze są linie warto z nich korzystać. Dzięki temu jesteśmy w stanie trzymać się odpowiedniej strony jezdni oraz w przypadku zakrętów wiemy kiedy się pojawią. Należy również nieprzerwanie kontrolować prędkość z jaką się poruszamy, gdyż we mgle występuje efekt zwolnionego filmu.

3.Nie wyprzedzaj!

Podczas poruszania się samochodem we mgle każdy kierowca zwalnia przez ograniczoną widoczność. Najgorszym pomysłem w takiej sytuacji może być wykonywanie przez nas manewru wyprzedzania. Jeśli nie mamy wyjścia to należy wyprzedzać z wielką ostrożnością.

Sprawdź również: